تبلیغات
خوکچه,خوکچه هندی,"خوکچه","خوکچه هندی",(guinea pig,cavy),"همه چیز درباره خوکچه",فروش خوکچه,فروش خوکچه هندی,خرید خوکچه,خرید خوکچه هندی,ساخت قفس برای خوکچه,قفس خوکچه هندی,آدرس دامپزشک برای خوکچه,قیمت خوکچه هندی,گینه پیگ,عکس خوکچه هندی,انجمن حمایت از حیوانات, - رژیم غذایی خوکچه (Guinea pig food , Cavy food)


خوکچه


درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها :


لینک های مفید:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


آمار وبلاگ:
انجمن سایت

« ارسال برای دوستان »
نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:

GUINEA PIG


پیام نگارسفارش ساخت قفس آزمون تعیین صلاحیت

فرم درخواست GUINEA PIG
cavy_guineapig


انجمن عکس خوکچه ها برای ورود به انجمن روی عکس انجمن کلیک کنید     برای دیدن عکس ها روی عکس بالا کلیک کنید

رژیم غذایی خوکچه (Guinea pig food , Cavy food)


تعداد بازدیدهای این مطلب :

  رژیم غذایی خوکچه هندی (Guinea pig food , Cavy food):

 نکته اول و مهم درباره رژیم غذایی خوکچه (Guinea pig , Cavy) این است که ذائقه آنها مانند انسان است و دوستدار تنوع در برنامه غذایی خود هستند و تکرار بیش از حد و زیاد  یک ماده غذایی در  برنامه غذایی آنها در یک مدت کوتاه (2 یا 3 روز استفاده از یک ماده غذایی به طور مداوم و باحجم زیاد) یا یک برنامه غذایی غیر متنوع آنها را نسبت به آن ماده غذایی بی میل و دلزده می کند.

نکته دوم اینکه غذا ها را به صورت مرتب و در وعده های غذایی معین (مانند خود انسان صبحانه، نهار،شام و میان وعده ها) به خوکچه (Guinea pig , Cavy) بدهید.اگر بی برنامه به او غذا بدهید او عادت می کند و در این صورت ممکن است خوکچه (Guinea pig , Cavy) شما به صورت نامنظم و بی موقع در تمام ساعات روز و شب از شما غذا طلب کند(هر وقت شما را ببیند) و اگر شما نتوانید غذای دلخواه او را به او بدهید باعث سوء تغذیه و مریضی می شود.

* نکته سوم و مهمترین نکته

 علوفه یا همان یونجه خشک که در اصطلاح اصلی به آن هی می گویند غذای اصلی و پایه رژیم غذایی حیوان را تشکیل می دهد و همیشه باید در دسترس حیوان باشد. این امر به این خاطر است که چون خوکچه یک جونده است همیشه باید چیزی برای جویدن داشته باشد که علوفه یا همان یونجه خشک برای جلوگیری از رشد دندان های خوکچه امری حیاتی است است ... بر خلاف دیگر جوندگان نه تنها دندان های جلویی(دندان هایی که بلند است و در جلوی دهان حیوان دیده می شود) بلکه تمامی دندان های خوکچه اعم از دندان های عقبی نیز رشد می کند و اگر خوکچه نتواند چیزی برای جویدن پیدا کند این دندان ها از ریشه شروع به رشد کرده و با بلند شدن دندان ها ،خوکچه دچار درد از ناحیه دندان میشود و دیگر نمی تواند غذا بخورد ... و در نهایت منجر به ....

پس علوفه یا یونجه خشک باید در تمامی ساعات در دسترس خوکچه باشد. یاحداقل در طولانی ترین وعده غذایی که در طول شب می باشد به مقدار لازم در اختیار حیوان قرار گیرد.یونجه خشک علاوه بر کوتاه نگه داشتن دندان ها منبع خوبی برای تامین ویتامین C ،کلسیم ، فسفر و فیبر مورد نیاز برای دستگاه گوارش خوکچه می باشد.

جدول ارزش غذایی علوفه های مختلف (هی Hay)

رژیم غذایی به دو دسته تقسیم می شود:


1.رژیم غذایی اصلی (روزانه)

2.رژیم غذایی مکمل


 1.رژیم غذایی اصلی (روزانه):

  

 

 غذا هایی که باید هر روز در وعده غذایی قرار بگیرند با *

غذا هایی که باید هر 2 روز یکبار در وعده غذایی قرار بگیرند با #

غذا هایی که باید هر 3 روز یکبار در وعده غذایی قرار بگیرند با

در جدول مشخص شده است

      سبزیجات و میوه ها                               مقدار لازم برای یک روز                 مورد استفاده
*  
علوفه یا یونجه خشک (هی Hay) *

روزی یک پارچ بزرگ برای هر خوکچه (Guinea pig , Cavy) (اگر در وعده غذایی شب قرار می گیرد), وگرنه باید همیشه و در تمام طول روز در دسترس حیوان باشد.

         تامین ویتامین c (ث) و کلسیم بدن

نکته: حیاتی برای سلامت خوکچه (Guinea pig , Cavy) و غذای اصلی حیوان است.

1
 
گوجه فرنگی *

1 عدد برای هر خوکچه (Guinea pig , Cavy) (بسته به جثه و سن از گوجه بزرگ ،متوسط یا کوچک استفاده شود)

         تامین ویتامین c (ث) بدن

نکته: اگر خوکچه (Guinea pig , Cavy) حامله بود 1/4 گوجه و در ماه دوم حاملگی، نصف گوجه بیشتر باید مصرف کند

2
 كاهو      *
1 عدد برگ بزرگ برای هر خوکچه (Guinea pig , Cavy)
از 1 ساله تا 5 ماهه ، برای 5 ماهه تا 3 ماهه 1عدد برگ متوسط و 2ماهه و کوچکتر نصف برگ
             تامین آب و فیبر بدن

نکته: اگر خوکچه (Guinea pig , Cavy) حامله بود یک برگ بزرگ و در ماه دوم حاملگی 1 برگ بیشتر باید کاهو مصرف کند
 
 
3
 خیار        *
1 عدد خیار متوسط یا بزرگ را به صورت عمودی به 4 برش تقسیم میکنیم و به هر خوکچه
(Guinea pig , Cavy) از 1 ساله تا 5 ماهه 2 برش و ...
                تامین آب بدن

نکته:اگر خوکچه (Guinea pig , Cavy) حامله بود یک برش بیشتر باید خیار مصرف کند
 
4
     علف تازه(چمن) * برای هر خوکچه (Guinea pig , Cavy) از 1 ساله تا 5 ماهه به اندازه حجم یک پارچ بزرگ و 5 ماهه تا 3 ماهه نصف پارچ و 2ماهه و کوچکتر 1/3 پارچ
      تامین ویتامین c (ث) و کلسیم بدن

نکته: علف تازه یکی از غذاهایی است که خوکچه (Guinea pig , Cavy) به آن علاقه زیادی داشته و گرسنگی خوکچه (Guinea pig , Cavy) را برطرف می کند.
در فصل زمستان می توان از یونجه خشک طبیعی به جای آن استفاده کرد.
5
 یونجه تازه  #   برای هر خوکچه (Guinea pig , Cavy) از 1ساله تا 5 ماهه به اندازه حجم یک پارچ بزرگ و 5 ماهه تا 3 ماهه نصف پارچ و 2ماهه و کوچکتر 1/3 پارچ
 تامین كلسیم و فسفر و كوتاه كردن دندان

نکته: یونجه تازه یکی از غذاهایی است که خوکچه (Guinea pig , Cavy) به آن علاقه زیادی داشته و گرسنگی خوکچه (Guinea pig , Cavy) را برطرف می کند.
در فصل زمستان می توان از یونجه خشک طبیعی به جای آن استفاده کرد.
6
 جعفری   # 5 ساقه تازه با برگ برای هر خوکچه (Guinea pig , Cavy) از 1 ساله تا 5 ماهه و 5 ماهه تا 3 ماهه 4 برگ و ...
       تامین ویتامین c (ث) و کلسیم بدن

نکته:هر 2 روز یکبار در وعده غذایی قرار بگیرد

7
 کرفس   # 1 ساقه تازه با برگ برای هر خوکچه (Guinea pig , Cavy) از 1 ساله تا 5 ماهه و 5 ماهه تا 3 ماهه نصف ساقه و ...
       تامین ویتامین c (ث) و کلسیم بدن

نکته:هر 2 روز یکبار در وعده غذایی قرار بگیرد

8
 جو ،گندم،
دانه های گیاه
(پلت مخلوط) *
 برای هر خوکچه (Guinea pig , Cavy) از 1ساله تا 5 ماهه 1/3 یک فنجان کوچک و 5 ماهه تا 3 ماهه  1/4 فنجان   تامین کلسیم بدن و کوتاه کردن دندان ها

نکته:می توان در صورت موجود بودن از جو یا گندم تازه استفاده کرد
9
 فلفل سبز * 1 عدد فلفل سبز متوسط یا بزرگ را به صورت عمودی به 4 برش تقسیم میکنیم و به هر خوکچه (Guinea pig , Cavy) از 1ساله تا 5 ماهه 1 برش و ...               تامین ویتامین c (ث) بدن

نکته:هر 2 روز یکبار در وعده غذایی قرار بگیرد
9
 اسفناج ،
برگ چغندر،
برگ تربچه، 
برگ ذرت ،  
هویج و دیگر سبزیجات ...
5 برگ تازه برای هر خوکچه (Guinea pig , Cavy) از 1ساله تا 5 ماهه

و 5 ماهه تا 3 ماهه 4 برگ و  ...
     تامین ویتامین c (ث) و کلسیم بدن

نکته:می توان از تمام سبزیجات برای تنوع در برنامه غذایی استفاده کرد و با کمی سعی و خطا (در مقدار و نحوه مصرف) به نتیجه مطلوب رسید.

2. رژیم غذایی مکمل:

می توانید از مکمل های غذایی که حاوی ویتامین c (ث) و کلسیم و دیگر املاح معدنی است و مخصوص این حیوانات یا جوندگان است استفاده کنید.


رژیم غذایی فصلی:

بعضی از غذا ها فصلی است و در فصول دیگر وجود ندارد مانند یونجه تازه یا ذرت ( بلال) ، که خوکچه ها برگ ذرت و همچنین کاکُل ذرت را دوست دارند و می توانید در فصل خود این سبزیجات به طور تازه را در برنامه غذایی خوکچه قرار دهید.


اهمیت ویتامین c  در رژیم غذایی خوکچه:

 
ویتامین c (ث) برای خوکچه (Guinea pig , Cavy) یعنی ماده حیاتی این حیوان برای زنده ماندن و مانند آب در بدن انسان است. بر خلاف بسیاری از حیوانات بدن خوکچه (Guinea pig , Cavy) نمی تواند ویتامین c (ث) مورد نیاز خود تولید کند و باید آن را از طریق غذا بدست بیاورد ، پس باید ویتامین c (ث) در رژیم و برنامه غذایی هر روزه این جونده به مقدار کافی قرار بگیرد تا حیوان از طریق خوردن آن ، ویتامین c (ث) مورد نیاز بدنش را بدست بیاورد و این باعث سلامت و رشد خوب خوکچه می شود.

 
>> کاملا این نکته رو جدی بگیرید <<

(حیاتی ترین و مهمترین چیز برای خوکچه (Guina pig , Cavy) ویتامین c (ث) است درست مانند آب برای بدن انسان و اگر ویتامین c (ث) به بدن خوکچه (Guina pig , Cavy) نرسد باعث از دست دادن مقاومت بدن در برابر بیماری ها و بعد از چند روز منجر به بیماری و بعد مرگ حیوان می شود)


اهمیت علف و یونجه در رژیم غذایی خوکچه:

  
یونجه خشک غذای اصلی خوکچه (Guinea pig , Cavy) است که همیشه باید در برنامه غذایی اصلی خوکچه (Guinea pig , Cavy) باشد ولی می توان کنار آن از یونجه تازه در فصول بهار و تابستان و اوایل پاییز استفاده کرد.

در مورد یونجه باید به این نکته توجه کرد که از یونجه طبیعی (مانند آنچه در طبیعت پیدا می شود استفاده شود) و تا حد ممکن از یونجه های بسته بندی ، صنعتی یا نامرغوب استفاده نشود (زیرا خوکچه (Guina pig , Cavy) شما هم میلی به خوردن یونجه های صنعتی نشان نمی دهد) ولی وقتی بوی یونجه طبیعی را حس کند برای خوردن آن بی تابی می کند و از خوردن آن لذت می برد .( یونجه طبیعی یکی از همان چیزهایی است که  گرسنگی خوکچه (Guina pig , Cavy) را بر طرف می کند)

 
علف تازه:


 


یکی از غذاهایی که خوکچه (Guinea pig , Cavy) علاقه فراوانی به آن دارد علف تازه است که خوکچه (Guina pig , Cavy) را برای خوردن آن بی قرار می کند و خوکچه (Guinea pig , Cavy) از خوردن علف تازه لذت فراوانی می برد و شما می تواننید از این طریق خود را با خوکچه (Guinea pig , Cavy) بیشتر مأنوس کنید.

 
نکته قابل توجه در مورد علف ها یا چمن اینکه :

 
1_شما می تونید علف یا چمن تازه رو بچینید و به خوکچه (Guinea pig , Cavy) بدید

2_ یا خوکچه (Guinea pig , Cavy) رو به محلی که علف یا چمن در آنجا قرار دارد ببرید

 (که در این صورت باید نکات ایمنی و امنیتی را برای خوکچه (Guinea pig , Cavy) در نظر بگیرید که در بخش امنیت به آن می پردازیم)

نوشته شده توسط:Guineapig
پنجشنبه 28 مرداد 1389-04:50 ق.ظ