تبلیغات
خوکچه,خوکچه هندی,"خوکچه","خوکچه هندی",(guinea pig,cavy),"همه چیز درباره خوکچه",فروش خوکچه,فروش خوکچه هندی,خرید خوکچه,خرید خوکچه هندی,ساخت قفس برای خوکچه,قفس خوکچه هندی,آدرس دامپزشک برای خوکچه,قیمت خوکچه هندی,گینه پیگ,عکس خوکچه هندی,انجمن حمایت از حیوانات, - خوکچه هندی (Guinea pig,Cavy) را بهتر بشناسیم (همه چیز درباره خوکچه)


خوکچه


درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها :


لینک های مفید:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


آمار وبلاگ:
انجمن سایت

« ارسال برای دوستان »
نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:

GUINEA PIG


پیام نگارسفارش ساخت قفس آزمون تعیین صلاحیت

فرم درخواست GUINEA PIG
cavy_guineapig


انجمن عکس خوکچه ها برای ورود به انجمن روی عکس انجمن کلیک کنید     برای دیدن عکس ها روی عکس بالا کلیک کنید

خوکچه هندی (Guinea pig,Cavy) را بهتر بشناسیم (همه چیز درباره خوکچه)


تعداد بازدیدهای این مطلب :


خانواده خوکچه‌ها ( Family of Guinea pigs or Cavies) :

 

خوکچه هندی (Guinea pig , Cavy) را بهتر بشناسیم:

 بسیاری از دوستداران حیوانات خانگی در سراسر دنیا و بخصوص كشورهای اروپایی اقدام به نگهداری حیوانات خانگی كوچک از نوع جوندگان می‌نمایند كه از جمله مهمترین آنها خوكچه هندی می‌باشد. زیرا این گونه حیوانات بسیار كم هزینه و با شرایط نگهداری آسان و بسیار سالم تر در مقایسه با حیوانات خانگی گوشتخوار مانند سگ و گربه و ... می‌باشند و بسیار سازگار با شرایط محیط زندگی شما.
شاید نام این حیوان برای شما كمی ناآشنا باشد، بسیاری از مردم با شنیدن نام خوکچه هندی (Guinea pig , Cavy) تصور می‌کنند که این حیوان دست‌آموز و خجالتی که اکثر وقت خود را پنهان می‌شود نوعی خوک است! این در حالی است که این حیوان خانگی مشهور اصلاً ارتباطی با خوک ندارد و نوعی جونده است. خوکچه هندی (Guinea pig , Cavy) جانوری است که انگلیسی‌ها آن را خوک گینه (Guinea pig) می‌نامند اتفاقاً در انگلیسی که این حیوان را Guinea pig می‌نامند هم معلوم نیست چرا به آن خوک گفته‌اند حتی این حیوان ربطی به قاره آفریقا یا (گینه) یا حتی به هندوستان هم ندارد. البته در ریشه واژه لاتین این حیوان نشانی از خوک و یا تشابه برخی حرکات یا صدای آن با خوک از احتمالاتی است که برخی به عنوان دلیل این نامگذاری ذکر کرده‌اند و البته فقط احتمال است. خیلی از مردم خوكچه‌ها را منصوب به موش‌ها می‌دانند كه در واقع این كاملا اشتباه است خوكچه‌ها به خودی خود گونه‌ای جونده محسوب می‌شوند. این حیوان جونده‌ای خون گرم است که از خویشاوندان خرگوش به‌ شمار می‌آید ولی در مقایسه با حیوانات جونده دیگر مانند همستر و خرگوش و ... بسیار تمیزتر و نگهداری آسانتری دارند. خوكچه‌ها از لحاظ جثه شباهت زیادی به خرگوش دارند اما مكانیزم بدن آنها كاملا متفاوت می‌باشد. مهم آن است كه با دیدن آنها بسیار متعجب خواهید شد.
خوكچه‌ها بسیار حیوانات زیبا ، جذاب ، باهوش ، كم صدا، دوست داشتنی و تمیزی هستند و در طول شبانه روز مرتبا در حال تمیز كردن خود می‌باشند. حالا فارغ از این نکته باید بگویم که این حیوان بسیار دوست داشتنی یک حیوان خانگی محبوب است. حتماً بخاطر داشته باشید که همیشه حداقل دو خوکچه (Guinea pig , Cavy) را با هم نگهدارید (نر و ماده) زیرا نگهداری از یک حیوان باعث تنهایی بیش از حد و افسردگی آن می‌شود و در نهایت طول عمر حیوان بسیار کم می شود. این حیوانات گیاه خوار هستند و باقیمانده کاهوی سالاد شما را به راحتی مصرف می‌کنند.
به طور کلی علاوه بر کاهو می‌توانید به آنها خیار و سایر میوه‌ها و سبزیجات و ... را بدهید و از مشاهده جویدن سبزیجات توسط این حیوانات لذت ببرید.
خوکچه‌های هندی (Guinea pig , Cavy) بومی آمریکای جنوبی هستند و زیستگاه اصلی این حیوانات كشورهایی مانند: كوبا، پرو، کلمبیا، اكوادور و سایر كشورهای آمریكای جنوبی می‌باشد که در آنجا خوکچه را Cavies می‌نامند. بسیار پیش‌تر از آنکه اسپانیایی‌ها به آمریکا قدم بگذارند اینکاها این حیوان را دست‌آموز کرده بودند و حتی از گوشت آن خوراکی تهیه می‌کردند و در مراسم مذهبی و طب سنتی از آن استفاده می‌کردند. تاریخچه موجودیت كی‌وی‌ها به بعد از کشف قاره آمریکا مربوط می‌شود، این حیوانات در قرن 16 به اروپا راه یافتند و در اروپا به عنوان حیوانات خانگی در آمدند. حتی در اروپا نیز آنها را می‌خوردند. در حال حاضر تنها اهالی کشور پرو از آن تغذیه می‌کنند.
امروزه نیز تعداد اندكی از آنها در طبیعت یافت می‌شوند و بدلیل گرم شدن كره‌ی زمین و عوامل زیست محیطی و از بین رفتن زیستگاه این جونده نسل این جانوران همانند برخی دیگر رو به انقراض است. ادامه متن در ادامه مطلب


انواع نژادها:

 


مو کوتاه (مو صاف) : Smooth-haired guinea pigs

----------------------------------------------
مو بلند : Long-haired guinea pigs

----------------------------------------------
موفر(فردار) : Abyssinian guinea pigs

 

----------------------------------------------

تاج دار اطلسی : Satin coated
کاکل و
تاج دار : Crowned and crested guinea pigs
رکس تاج دار : Rex-coated guinea pigs

 

دیگر نژادها و عکس هایشان :


Abyssinian
Abyssinian Satin

----------------------------------------------
American
American Satin

----------------------------------------------
Coronet

----------------------------------------------
Peruvian
Peruvian Satin

----------------------------------------------
Sheltie

----------------------------------------------
Silkie
Silkie Satin

 ----------------------------------------------
Teddy
Teddy Satin

----------------------------------------------
Texel

----------------------------------------------
White Crested


تفاوت های نژادهای مختلف باهم فقط در شکل ظاهری است ...


به عنوان مثال در مقایسه دو نژاد مو بلند (Long-haired) و موکوتاه (Smooth-haired)خوکچه های موبلند به سرعت کثیف میشوند (مخصوصاً اگر رنگشان سفید یا روشن باشد و محل زندگی آن ها هر روز تمیز نشود) این نژاد هر چند وقت یکبار باید موهایش کوتاه شود و استحمام شود (شسته شود) و رعایت نکردن بهداشت به خصوص در این نژاد به دلیل داشتن موی بلند باعث بروز بیماری های پوستی ، قارچ یا شپش می شود.

شکل ظاهری:

خوکچه هندی (Guinea pig , Cavy) جونده بزرگی است. وزنش بین 700 گرم تا 2 کیلوگرم متغیر است و 20 تا 25 سانتیمتر درازا دارد. دم ندارد و گوشهای برهنه و گرد و کوچکی دارد. در پاهای پیشین آن (دست ها) چهار انگشت و در پاهای عقبی آنها سه انگشت وجود دارد و از سر هر یک از انگشتان نیز چنگال پهنی برآمده‌است(البته بیشتر شبیه ناخن تا وقتی کوتاه بشن). معمولا به طور میانگین 7 تا 8 سال عمر می‌کنند اما در شرایط خوب تا 10 و 12 سال هم عمر کرده‌اند. طول عمر یک خوکچه هندی (Guinea pig , Cavy) که در کتاب رکوردها ثبت شده‌است 14 سال و 10 ماه و 2 هفته بوده است.

عادت‌ها:


در طبیعت دیگر این حیوان وجود ندارد (به علت تخریب زیستگاه، این جونده در طبیعت کمیاب است) و فقط چند نوع از آن هنوز وجود دارند اما در اسارت حیوانی آرام می‌باشد. در طبیعت خوکچه‌های هندی در گروههایی متشکل از چند ماده و یک نر جوان زندگی می‌کنند و مادامی که برای خود لانه‌ای حفر نکرده باشند در لانه دیگر حیوانات زندگی می‌کنند و هنگام تاریک روشن هوا برای تغذیه از لانه خارج می‌شود.
خوکچه‌های من (Guinea pig , Cavy) هر وقت من می‌بینن یاد غذا می‌افتن وقت و ساعتم نداره. این حیوانات حافظه خوبی دارند و جای غذاها را به خوبی بیاد می‌آورند.
آنها نمی‌توانند از جایی بالا بروند و فقط می‌توانند از موانع کوتاه بپرند (تا کوتاه به چی بگی). همچنین آنها خیلی فرز نیستند (شک دارم چون چند تا شون فکرمنم میخونن البته خیلی از حیوانات در مقایسه با دیگر حیوان‌ها کندترند شاید این بیچاره‌ها رو با یوزپلنگ مقایسه کرده. با دست پای کوچیکشون به راحتی و خیلی سریع می‌توانند توی پناهگاه یا خونشون بپرند.) خوکچه‌های هندی (Guinea pig , Cavy) به سرعت می‌ترسند و از جای خود فرار می‌کنند (البته اگه نیتتون گرفتنشون باشه و گرنه اگر بخوایین بهشون غذا بدین این شما هستید که باید فرار کنین).
نرها با یکدیگر خصمانه رفتار می‌کنند و گوشهای همدیگر را گاز می‌گیرند و در برابر هم موهایشان را پف می‌دهند و جیغ می‌زنند. (وقتی به سن بلوغ برسند به هیچ عنوان نباید دو نر بالغ کنار هم باشند و گرنه یکی همیشه خونیین و مالین و زخمی میشه و بعضی وقت‌ها تا حد مرگ مجروح میشه و برنده معمولا نر بزرگتر است). ماده‌ها نیز این کار را در مورد دیگر ماده‌ها و بچه‌های دیگر ماده‌ها و حتی بچه‌های خودشون انجام میدن.
وقتی تحریک و عصبانی شوند پیاپی به هوا می‌پرند. خوکچه هندی (Guinea pig , Cavy) شناگر ماهری است (من که ندیدم تا اونجایی که من میدونم از آب فرارین شاید در مواقع لزوم سگ آبی بشن چون از خوکچه هندی (Guinea pig , Cavy) هر چی بگی برمیاد).
حس بینای در آنها بسیار ضعیف است (بعید میدونم چون وقتی من از 10 متری میبینن داد و بیداد میکنن یه جایی خوندم قابلیت تشخیص رنگ بالایی رو دارن پس لطفا با سگ یا گوسفند که برفکی و سیاه و سفید می بینن یکیشون نکنیم). اما حواس دیگر مانند بساوایی و بویایی در آنها بسیار پیشرفته‌است (به راحتی صداتون تشخیص میده و به طرفتون میاد. یادم رفت بگم فوق العاده باهوشند البته اگه با انسان مقایسه نشن). همچنین آنها با اصواتی به صورت بسیار ابتدایی با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند (شاید این کسی که متن رو نوشته در همون ابتداها یعنی زمان دایناسورها رو هم زندگی میکرده که تونسته تشخیص بده صداشون ابتدایی ولی از نظر من صداشون در حد دبیرستان شایدم دانشگاه باشه).
مانند بیشتر جونده‌ها این حیوان نیز دائما خود را تمیز می‌کنند (که بسیار زیبا این کار رو انجام میدن و شما با دیدن این کار خوکچه (Guinea pig , Cavy) هیجان زده می‌شوید به خصوص وقتی که روی دو پا می‌ایسته و صورت و دست‌هاشو تمیز می‌کنه). ماده سفید شیری رنگی از چشمانشان ترشح می‌شود که آن را به موهایشان می‌مالند و خود را تمیز می‌کنند (فکر نکنم ازش به جای شامپو استفاده کنن). بعضی وقتها نرها در گروه موهای یکدیگر را تمیز می‌کنند البته این بخاطر رعایت سلسله مراتب قدرت در گروه می‌باشد (بیشتر همدیگر رو تیکه پاره میکنن تا تمیز، شایدم منظورش این بوده که تمیز همدیگرو تیکه پاره می‌کنن).
حیوان ماده در طول سال می‌تواند باردار شود اما معمولاً در فصل بهار زایمان می‌کند (شایعه است در هر چهار فصل می توانند تولید مثل کنن).معمولا در هر زایمان تا 5 نوزاد می‌تواند بدنیا بیاورد (شاید ولی فکر نکنم بالای 4 تا بتونن و معمولا 2 بچه به دنیا می‌آورند که در 2 ماه اول زندگیشون فوق العاده زیبا هستند و شما رو به وجد میارن). دوره آبستنیش نسبت به سایر جوندگان طولانی تر است و از 60 تا 72 روز طول می‌کشد (میانگین 63 تا 68 روز). به علت دوره طولانی بارداری ماده‌ها ممکن است در این دوره بزرگ و بادمجانی شکل بشوند (شاید مردم پرو که این حیوانات دوست داشتنی و فوق العاده جذاب رو به عنوان غذا .... دلم نمی خواد باقیشو بنویسم .... توصیف این نویسنده رو باور کردن این بیچاره‌ها رو با بادمجون اشتباه گرفتن بهتر بنویسیم شکمشون بزرگ میشه و به سختی میتونن حرکت کنن). البته تغیر اندازه در حیوانات مختلف متفاوت است.


عکس خوکچه باردار:نوزاد خوکچه (Guinea pig , Cavy) با موهایی کاملا رشد کرده به دنیا می‌آید و دارای دندان و پنجه کامل و همچنین بینایی نصفه نیمه هستند. بلافاصله بعد از تولد شروع به حرکت کردن می‌کنند (البته 1 تا 2 روز بعد از به دنیا آمدن و تا آن موقع به هم می‌چسبند و ترجیحا کنار مادرشان هستند تا بتوانند شیر بخورند و توسط مادرشان تمیز و نوازشو حمایت شوند) و خیلی زود می‌توانند غذاهای جامد را بخورند (ظرف 4 تا 5 روز شروع به خوردن غذاهایی به غیر از شیر مادر می‌کنن که حرکاتشون تو این چند روز فوق العاده بامزه است مثلا وقتی یه برش گوجه اندازه خودشون رو میخوان گاز بزنن و بخورن) . اگرچه به شیر خوردن نیز ادامه می‌دهند (25 تا 30 روز از شیر مادر تغذیه می‌کنند). نوزادان 1 تا 6 عدد و میانگین 3 عدد هستند (خودش بالا گفت 5 تا الان میگه 6 تا فکر کنم این بابا قورباغه با خوکچه(guinea pig) اشتباه گرفته).

عکس نوزاد چند روزه :بزرگترین رکورد زایمان تا کنون 17 نوزاد در یک زایمان بوده است (دروغ بزرگه و امکان نداره دوستان). در زایمان‌هایی که تعداد کمتری بچه بدنیا می‌آید خیلی به دشواری ممکن است بزرگ شدن بچه‌ها به مشکل بر بخورد اما در زایمان‌های با تعداد بچه بیشتر، تعداد مرگ و میر نیز بیشتر است اما چون همه نوزادها در یک مرحله از رشد به دنیا می‌آیند و می‌توانند از چیزهای دیگر هم تغذیه کنند نبود شیر مادر به اندازه کافی اثر زیادی در مرگ و میر نوزادان ندارد.
نوع نر در 5 تا 6 هفتگی بالغ می‌شود و ماده‌ها نیز کمی زودتر در 4 هفتگی بالغ می‌شوند و می‌توانند زایمان کنند (نرها در 2 ماهگی و ماده‌ها کمی زودتر). ماده‌ها می‌توانند از چند دقیقه بعد از زایمان تا 48 ساعت بعد از زایمان دوباره آماده جفت گیری شوند اما اگر جفت گیری کنند زایمان سالمی نخواهند داشت و برای سلامتی خودشان نیز مناسب نیست. مسمومیت حاملگی بسیار در بین این حیوانات رایج است و باعث مرگ خیلی از خوکچه‌های آبستن می‌شود (برای همین بهتره در هفته آخر خوکچه (Guinea pig , Cavy) حامله از بقیه جدا بشه و در صورت تمایل به جفت گیری مجدد تا یک هفته بعد از زایمان کنار نر قرار نگیره). نشانه‌های این مسمومیت شامل کم تحرکی، بی‌اشتهایی و ترشح بیش از اندازه بزاق دهان است. مسمومیت حاملگی معمولا در دماهای بالا و گرم رایج است. از دیگر عوارض این مسمومیت می‌شود به ایجاد غده در سینه و همچنین پایین افتادگی رحم اشاره نمود.

تغذیه:


خوکچه (Guinea pig , Cavy) دندان‌های آسیاب مخصوصی برای خوردن گیاهان دارد که در طول عمرش دائما رشد می‌کنند.چون خوکچه یک جونده است همیشه باید چیزی برای جویدن داشته باشد که علوفه یا همان یونجه خشک برای جلوگیری از رشد دندان های خوکچه امری حیاتی است ... بر خلاف دیگر جوندگان تمامی دندان های خوکچه اعم از دندان های عقبی نیز رشد می کند و اگر خوکچه نتواند چیزی برای جویدن پیدا کند این دندان ها از ریشه شروع به رشد کرده و با بلند شدن دندان ها ،خوکچه دچار درد از ناحیه دندان میشود و دیگر نمی تواند غذا بخورد. بیشتر حیوانات گیاه خوار پستاندار دارای دستگاه گوارشی بزرگی هستند، دستگاه گوارشی خوکچه هندی (Guinea pig , Cavy) نیز از سایر جونده‌ها بزرگتر است. آنها باید غذایشان را با مدفوع خواری تکمیل کنند (به ندرت این اتفاق میفته البته اگر رژیم غذایی متنوع و کاملی برای خوکچه (Guinea pig , Cavy) هاتون در نظر بگیرین) و بنابراین مدفوع خودشان را می‌خورند. (البته بعضی از اوقات با دهانشان مدفوع را از مقعدشان خارج می کنند که به اشتباه خوردن تلقی می شود این کار در جوندگانی مثل خوکچه و خرگوش امری شایع است و به خاطر سیستم دستگاه گوارش حیوان و امری طبیعی و لازم است ... که البته با یک رژیم غذایی خوب این کار را کمتر مشاهده می کنید).البته آنها تمام مدفوع خود را مصرف نمی‌کنند و مقداری از آن را دفع می‌کنند. این کار برای آن انجام می‌شود که ویتامین بی و فیبر و باکتری‌های لازم برای گوارش را بازیافت کنند (همچنین ویتامین c). مدفوع مستقیما هنگامی که از مقعد دفع می‌شود خورده می‌شود مگر آنکه خوکچه (Guinea pig , Cavy) بسیار چاق یا حامله باشد. این عادت خوکچه‌ها با خرگوش مشترک است.
خوکچه‌ها تقریبا تمام میوه‌ها و سبزی‌ها را می‌خورند در طبیعت آنها به علوفه خشک مثل یونجه خشک علاقه دارند (به تازش بیشتر علاقه دارند و به هر نوع علف یا سبزی که تازه باشه ... اما علوفه خشک برایشان حکم غذای اصلی را دارد.) و این باعث می‌شود تا دندان‌هایشان زیاد رشد نکند و همچنین یونجه منبع پروتئینی خوبی برای آنهاست. بدن خوکچه‌ها نمی‌تواند ویتامین c را بسازد در نتیجه احتیاج دارد تا غذاهایی که این ویتامین را دارند بخورد. اگر این ویتامین به بدنشان نرسد باعث مرگشان می‌شود (این رو کاملا جدی بگیرید و یکی از مهمترین اصول نگهداری این حیوان است). این حیوان بسته به سن و وزن به روزانه 10 تا 50 میلی گرم (که 10 میلی گرم برای نوزادان تازه متولد و 50 میلی گرم و بیشتر برای خوکچه های حامله‌ یا خوکچه های بزرگ و بالای 1 سال است. که متناسب با سن و وزن باید ویتامین c دریافت کنند) ویتامین c نیاز دارد که می‌تواند آن را از میوه‌ها و سبزیجاتی مانند کرفس، اسفناج ، هویج ، سیب، کلم و گوجه بدست بیاورد (معمولا برای هر خوکچه (Guinea pig , Cavy) بالغ متناسب با اندازه جثه یک گوجه بزرگ یا متوسط در هر روز توصیه می شود).

بهتر است بدانید:

برای تامین ویتامین c خوکچه راه های زیادی وجود دارد. به عنوان مثال چمن یا علف که در اکثر مناطق و پارک ها به وفور یافت می شود منبع غنی از ویتامین c است و برای همین خوکچه هندی علاقه فراوانی برای خوردن چمن نشان می دهد.جعفری و شوید هم همین مزیت را دارند ...

فلفل قرمز ، جعفری ، اسفناج ، فلفل سبز ، شوید ، گوجه فرنگی و ... منابع خوبی برای تامین ویتامین c (ث) بدن خوکچه هندی می باشد.

در بخش رژیم غذایی می توانید جدول کامل سبزیجات مورد نیاز حیوان و مقدار مورد نیاز در هر وعده و میزان ویتامین هاو دیگر املاح معدنی موجود در سبزیجات را مشاهده کنید.

تامین آب بدن:

خوکچه (Guinea pig , Cavy) معمولا آب مورد نیاز بدن خود را از سبزی‌ها و میوه‌هایی که می‌خورد (مخصوصا کاهو و خیار) بدست می‌آورد اما اگر این میوه‌ها به اندازه کافی آب نداشته باشند باید به او آب داد.استفاده از کرفس به جای کاهو و خیار توصیه میشود.

ناخن‌هایش نیز در اسارت رشد می‌کند که یا باید کوتاه شوند یا چیزی مثل تنه درخت در جای نگهداری آنها گذاشته شود تا ناخن‌ها ساییده شوند (منظورش اینکه باید خودتون کوتاه کنین). سلامت تغذیه به وسیله تناسبی از دریافت کلسیم ، منیزیوم ، فسفر و پتاسیم بدست می‌آید و به مقدار کافی به ویتامین‌های «A»، «D» و «E» نیاز دارد. رعایت نکردن این رژیم غذایی می‌تواند باعث مشکلات ماهیچه‌ای و دندانی و پوکی استخوان و حتی سختی در زایمان بشود. بعضی منابع اظهار می‌دارند که این حیوانات مستعد گال و سنگ کلیه هستند و کمبود کلسیم می‌تواند باعث بروز این مشکلات در آنها بشود.
خوکچه هندی (Guinea pig , Cavy) در بچگی عادت غذایی خاصی ندارد و هر چه به آن غذا بدهند می‌خورد و باید عادت غذایی آن را تا قبل از به بلوغ رسیدن عوض کرد وگرنه بعد از بالغ شدن عادات غذایشان بسیار سخت عوض می‌شوند. پیشنهاد شده است یک منبع غذایی دائمی برای خوکچه (Guinea pig , Cavy) در نظر گرفته شود که همیشه در دسترسش باشد مثل علوفه خشک یا سایر غذاها چون این حیوانات به خوردن دائمی عادت دارند و اگر غذا در دسترسشان نباشد موهای خود را می‌جوند (این دیگه از اون حرفا بود این بابا دیگه واجب که بره پیش یک دامپزشک اطلاعاتش تکمیل کنه). زیرا دندان‌های آنها در طول عمرشان به صورت پیوسته رشد می‌کند و برای اینکه دندان‌هایشان آنقدر رشد نکند که از دهانشان بیرون بزند باید دائما آنها را بسایند که این مشکل تمام جونده‌ها می‌باشد.

تعدادی از گیاهان که برای این حیوان سمی هستند عبارتند از سرخس ، سیب زمینی ، گل آلاله و به طور کلی هر گیاهی که دارای پیاز است و از پیاز می‌روید برای این حیوان سمی دانسته شده (قابل توجه شما که هرچیزی رو به خوکچه ها (Guina pig , Cavy) ندین بخورن).

سلامتی:


بیماری‌هایی که خوکچه هندی (Guinea pig , Cavy) ممکن است به آنها مبتلا شود عبارتند از: عفونت تنفسی ، اسهال و بیماریهایی که به علت کمبود ویتامین c بروز می‌کنند مانند کم تحرکی و دمل چرکی که معمولا در گردن نمایان می‌شود و علت آن علف خشکی است که درون گلو را خراش داده یا به علت زخمی در گردن در بیرون است و عفونت به وسیله شپش یا نوعی کرم ریز یا قارچ.
کچلی به علت کرمهای ریز ممکن است عامل اصلی ریختن موی این حیوان باشد از نشانه‌های این بیماری می‌شود به خاراندن بیش از اندازه بدن،رفتار تهاجمی غیر عادی در هنگام لمس شدن (به علت دردی که حیوان می‌کشد) اشاره نمود. همچنین این حیوانات می‌توانند دچار شپش‌هایی شوند که در میان موهایشان راه می‌روند (که همه‌ی اینها در اثر تمیز نکردن جای حیوان ممکنه اتفاق بیفته. در اثر رعایت نکردن بهداشت در نگهداری برای هر موجود زنده‌ای از جمله انسان اتفاق میفته). این شپش‌ها در میان موهای خوکچه (Guinea pig , Cavy) تخم می‌گذارند و این تخم‌ها به شکل لکه‌های سفید و سیاه چسبیده به موها دیده می‌شوند که بعضی وقتها این لکه‌ها شپش‌هایی هستند که ساکن هستند و حرکت نمی‌کنند (بررسی کنید و هر چیز سیاه سفیدی روی بدنشون دیدید اونا رو متهم نکنید که ... اگر هم اینطور باشه مقصر شمایید که کوتاهی کردید ... این رو من میتونم به شما بگم ولی اونا فقط نگاهتون میکنن) یک علت دیگر کچلی می‌تواند تغیرات هورمونی باشد که نیاز به مراجعه به دامپزشک دارد.
یکی دیگر از خطرات برای خوکچه (Guinea pig , Cavy) علف خشکی است که در زیر قفس این حیوان ریخته میشود که ممکن در چشم این حیوان برود و بر اثر پلک زدنهای مداوم و سریع او باعث خراشیدگی قرنیه وی بشود که باعث عفونت چشم این حیوان خواهد شد و باید به دامپزشک مراجعه نمود. همچنین گرد و خاک و علف خشک موجود در کف قفس این حیوان باعث عطسه کردن وی نیز می‌شود.
اگر در فواصل معینی خوکچه (Guinea pig , Cavy) عطسه کرد ممکن است به خاطر ذات الریه وی باشد. ذات الریه می‌تواند به خاطر سرما و یا خیس شدن و همراه با کج شدن گردن باشد و مرگ بار است (جداً از ریختن خورده چوب، تراشه چوب و هر چیز زبر دیگری در کف خانه خوکچه‌ها (Guinea pig , Cavy) خوداری کنید چون باعث آسیب رساندن به حیوان می‌شود ،مخصوصا در نرها وارد مجاری ادرار شده و آنها را دچار مشکل می‌کند). برای اینکه بدن خوکچه هندی (Guinea pig , Cavy) قوی‌تر باشد بدنش متراکم است تا بتواند راحت‌تر گرما و سرمای زیاد را تحمل کند. دمای بدنش بین 38,5 تا 40 درجه است و دمای ایده‌آل اطرافش مانند همان دمای مناسب برای انسان است (18 تا 24 درجه سانتی‌گراد). دمای هوای بیش از 32 درجه برای خوکچه‌ها مخصوصا خوکچه (Guinea pig , Cavy) حامله زیاد بوده و مرگبار است. جایی که خیلی پر رفت و آمد است برای خوکچه‌ها خوب نیست زیرا باعث ترسشان می‌شود و رطوبت محل زندگیشان نباید از 30% تا 70% فراتر برود.


< آکواریوم محل خوبی برای نگهداری از آنان نیست زیرا رطوبت زیادی دارد >


<< خوکچه عروسک نیست و اگر در فکر بازی کردن با خوکچه به عنوان عروسک هستید در اشتباهید زیرا خوکچه احساس شما را به خوبی درک میکنند و اگر محبت شما صادقانه و بی غرض باشد به آن جواب مثبت میدهد و گرنه شما را پس میزند >>

 

قابل توجه دوستان خوکچه (guinea pig) جوندست و جاش توی خونه مخصوص خودش، آکواریوم برای آبزیان مثل ماهی و خرچنگ است نه خوکچه.

 

ویژگی های خوکچه هندی (Guinea pig , Cavy) :

 

1. امکان برقراری ارتباط کامل با انسانها
2. بسیار رام و دوست داشتنی بدون نیاز به آموزش اولیه
3. شرطی شدن و یادگیری آموزش‌های ساده
4. تنوع رنگی بسیار بالا
5. تنوع غذایی گسترده
6. نگهداری بسیار آسان و مناسب زندگی آپارتمان نشینی
7. جزء قدیمی ترین حیوانات خانگی


ویژگی های خاص خوکچه هندی (Guinea pig , Cavy) :

1.فوق العاده باهوش و کم صدا
2.شناختن صاحب خود و عادت کردن به او
3.درک و فهم بالا هنگام انجام دادن کاری برخلاف میل صاحبش

متن اصلی برگرفته از:


• مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Guinea pig» ، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامه آزاد، بازیابی در 23 اوت 2008.
• به من بگو چرا ، دنیای شگرف حیوانات ، آرکدی لئوکوم ، دکتر سید خلیل خلیلیان ، نشرفرجام چاپ هفتم 1373.
• منبع جعبه‌زیست (انگلیسی)، ویکی‌پدیا انگلیسی، بازدید در تاریخ 19 نوامبر 2008.


نوشته شده توسط:Guineapig
جمعه 29 مرداد 1389-04:43 ب.ظ